Ιστορική πρόκριση του Ολυμπιακού στους «4» του Conference League- Τα πέναλτι

19 Απριλίου 2024

Ιστορική πρόκριση του Ολυμπιακού στους «4» του Conference League

Ο τερματοφύλακας  των “ερυθρόλευκων”  Κωσταντής Τζολάκης έδωσε το “χρυσό” εισιτήριο στην ομάδα του για τα ημιτελικά του Europa Conference League, έχοντας εξαιρετική απόδοση στα πέναλτι, νικώντας τρείς φορές τους παίκτες της Φενερμπαχτσέ με τελικό σκορ στα πέναλτι 3-2.

Ο Χανιώτης τερματοφύλακας ήταν ο ήρωας για τον Ολυμπιακό, καθώς… έδωσε τα ρέστα του στην ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι, αποκρούοντας τρία των παικτών της Φενέρμπαχτσε, χαρίζοντας έτσι την πρόκριση στην ελληνική ομάδα για πρώτη φορά στην ιστορία της στα ημιτελικά μιας ευρωπαϊκής διοργάνωσης!

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στα πέναλτι, με τους Τούρκους να ισοφαρίζουν το σκορ του πρώτου αγώνα μετά το γκολ που πέτυχαν στο 12ο λεπτό με το σουτ του Καχβετσί, το οποίο o Ολυμπιακός προσπάθησε στη συνέχεια ν’ απαντήσει, έχοντας δύο μεγάλες ευκαιρίες στο 80ό λεπτό με τον Μασούρα να βγαίνει τετ-α-τετ με τον Λιβάκοβιτς αλλά τον Κροάτη τερματοφύλακα ν’ αποκρούει και στο 103’ της παράτασης όταν η κεφαλιά του Ιμπόρα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι ύστερα και από την απόκρουση του τερματοφύλακα της Φενέρμπαχτσε, ενώ στην εξέλιξη της φάσης η νέα κεφάλια από τον Κάρμο απομακρύνθηκε πάνω στη γραμμή της εστίας από τον Τζικού.

6193282

Η τελευταία πράξη στην παράταση ήταν η αποβολή με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Ντόη σε μια αυστηρή αποβολή από τον γενικώς “εδράκεια” Γερμανό διαιτητή, Στίλερ.

Από ‘κει και πέρα το ματς οδηγήθηκε στα πέναλτι, με τον Ολυμπιακό να έχει εύστοχες εκτελέσεις με τους Ελ Κααμπί, Ορτα και Μασούρα, αντίθετα με τους Τούρκους που είχαν μόλις δύο εύστοχες, με τους Μπατσουαγί και Τζικού, με τον Τζολάκη να πραγματοποιεί τρεις μεγάλες αποκρούσεις και να στέλνει έτσι τον Ολυμπιακό στην επόμενη φάση του Conference League όπου θα αναμετρηθεί με την δυνατότερη ίσως ομάδα της διοργάνωσης, την Αστον Βίλα.

Φενέρμπαχτσε (Ισμαΐλ Καρτάλ): Λιβάκοβιτς, Οσάγι-Σάμουελ, Τζικού, Μπεκάο (100’ Σογιουντσού), Καντίογλου, Γιουκσέκ (120+2’ Μπονούτσι), Φρεντ (86′ Ιντέρ), Σιμάνσκι (106’ Κρούνιτς), Καχβετσί (86′ Ζάιτς), Τζέκο (74’ Μπατσουαγί), Τάντιτς

Ολυμπιακός (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Ροντινέι, Ντόη, Κάρμο, Ορτέγκα (89’ Ρίτσαρντς), Εσε, Τσικίνιο (109’ Ορτα), Φορτούνης (109’ Ελ Αραμπί), Γιόβετιτς (46’ Ιμπόρα), Ποντένσε (64’ Μασούρας), Ελ Κααμπί